Témy súvisiace so zdravým životným štýlom, pitným režimom, starostlivosťou o deti zapĺňajú stránky našich médií neustále. Hoci väčšina z nás nežije podľa týchto návodov, nič nám nebráni čítať ich stále dokola. Povedať stokrát povedané inak, objavovať nové informácie, konfrontovať odborníkov, prinášať pikantérie... a o to sa tu snažíme my.

Valentínsku kvapku krvi odštartovali vojaci – pridáte sa?

 

Darovali ste už krv? Ak nie, počas piatich týždňov od 9. februára až do 13. marca 2015 na to máte ideálnu príležitosť. A aj keď ako sa vraví, krv nie je voda, na nohách vás pri darcovstve udrží práve správny pitný režim!

Otvárací odber Valentínskej kvapky krvi tento rok prebehol netradične v bratislavských Duklianskych kasárňach, kde krv darovalo 54 členov Čestnej stráže Prezidenta Slovenskej Republiky a pracovníkov Ministerstva obrany SR, z toho až 21 prvodarcov.

Pitný režim je pri darcovstve základ

Nedostatočný príjem tekutín pred a po darovaní krvi totiž môže byť napríklad príčinou toho, že na malé percento ľudí po odbere prichádza slabosť. Dôvodom je relatívne náhly pokles krvného tlaku. Bezprostredne pred odberom krvi preto pracovníci Červeného kríža odporúčajú vypiť aspoň pol litra čistej vody.

Toto odporúčanie pomáha dobrovoľným darcom krvi dodržiavať už viac ako sedem rokov značka Lucka. „Počas nášho dlhoročného partnerstva so Slovenským červeným krížom sme dobrovoľným darcom krvi rozdali už viac ako 150 000 fliaš našej pramenitej vody. Tento projekt považujeme za jednu z našich kľúčových aktivít v oblasti spoločenskej zodpovednosti a pravidelnými darcami sú aj mnohí naši zamestnanci. Darovaná krv zachraňuje životy, tešíme sa preto spolu s SČK z každej darovanej kvapky a každej jednej vypitej fľaše vody Lucka,“ hovorí Veronika Škodová, marketingová manažérka značky Lucka.

Vezmite aj partnera

Podtitul tohtoročnej Valentínskej kvapky znie „životne dôležitá príťažlivosť“ – pomôžte teda dvojnásobne a vezmite so sebou darovať krv aj tých, na ktorých vám záleží najviac. Nezabudnite sa pri tom spolu zvečniť na fotke a podeľte sa o svoj zážitok na https://www.facebook.com/luckatvojvodnyanjel. Tri najkrajšie darcovské príbehy Lucka odmení pitným režimom na mesiac (30 x 1,5l).


Valentínska kvapka krvi je druhou najväčšou kampaňou Slovenského červeného kríža v spolupráci s Národnou transfúznou službou a hematologicko-transfúznymi oddeleniami nemocníc. Každý deň od pondelka do piatka môžete individuálne aj spolu prísť krv darovať na odberové miesta Národnej transfúznej služby, vo vybrané dni aj na HTO oddelenia nemocníc a v rámci kampane Slovensko prejdú aj mobilné odberové miesta. Ich rozpis a ďalšie informácie nájdete na http://darujkrv.redcross.sk.   

 

 

 

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov