Na svete niet silnejšieho a krajšieho puta než to, ktoré medzi sebou pociťuje matka a jej dieťatko. Sme tu, keď život našich detí začína a každý deň dbáme na to, aby pokračoval plný zdravia, šťastia a radosti. Ponorte sa s Luckou do sveta milujúcich a starostlivých mám!

PITE NONSTOP!

Máte pocit, že málo pijete? V súčasnej mobilnej dobe si stačí do „múdreho telefónu“ stiahnuť aplikáciu Water Your Body, ktorá bude váš pitný režim sledovať a prípadne upravovať k lepšiemu. Len zadáte svoju váhu a obratom dostanete informáciu, koľko tekutín by ste mali vypiť. Osobný „strážca" sleduje dodržiavanie pitného režimu a ak zistí, že máte sklz, spustí alarm.

Dnešná doba je skutočne rýchla a tak platí, že piť nezabúdajú len deti, ale aj dospelí ľudia. Či už kvôli návalu povinností, ktoré utlmia pocit smädu, alebo si len jednoducho myslia, že pijú dostatočne a varovné signály ako bolesť hlavy, malátnosť či sucho v ústach jednoducho ignorujú. 

Dehydratácia môže byť najmä v letných mesiacoch skutočne nebezpečná, pozor by mali dávať najmä ľudia, ktorí fyzicky pracujú, sú často na vzduchu, ďalej starší ľudia a deti,


hovorí MUDr. Eva Beňová, pediatrička s viac než 35 ročnou praxou.

Vedeli ste, že..?

  • V ľudskom  tele je toľko vody, že by zaplnila štyridsaťlitrový sud.
  • Krv napríklad obsahuje 92 % vody, vo vnútorných sekrétoch, slinách, v šťavách žalúdka a pankreasu je jej takmer 98 %.
  • Každú z 15 miliárd mozgových buniek tvorí 70% vody - dostatok tekutín teda udržuje telesné bunky „v kondícii" a zabraňuje ich vysychaniu.
  • Ak nebudete piť dostatočne alebo pijete nevhodné nápoje, vystavujete sa zvýšenému riziku vzniku kameňov v žlčníku, obličkách a močovom mechúre; ďalej riziku kôrnatenia tepien či tuhnutia kĺbov.

Odborníci však varujú aj pred nárazovým pitím. V snahe dobehnúť zameškané ľudia do seba nalejú príliš veľké množstvo vody a sú spokojní, že dodržujú pitný režim. Telo je však schopné spracovať za hodinu cca 7 dcl vody, maximálne liter. Ak do seba nalejete viac, hrozí vám tzv. „prepitie“ vodou (Excessive Drinking Water-Disease), čo je nebezpečný, akútny, život ohrozujúci stav spôsobený prílišnou dávkou vody v malom časovom rozmedzí. Mobilný pomocník preto môže byť dobrou voľbou aj na to, aby strážil správne dávkovanie.

„Zdravé je piť priebežne počas celého dňa a nie nadmerné množstvo naraz. Optimálny príjem tekutín by sa mal pohybovať okolo dva a pol litra denne.“, vysvetľuje odborníčka a odporúča: „Pohár vody hneď po prebudení napríklad podporuje funkciu vnútorných orgánov, rovnaké množstvo 30 minút pred jedlom prospieva tráveniu. Poslednú dávku tekutín je vhodné doplniť počas večera, nie však bezprostredne pred spaním.“ Adekvátne zvýšenie množstva tekutín by pochopiteľne malo nastať pri teplom počasí, športe či nadmernej fyzickej aktivite.

A čo teda piť?

Každá tekutina štartuje vlastný chemický program, či už je to káva, čaj, alkohol, ovocný džús alebo malinovka. Tieto druhy nápojov by však v žiadnom prípade nemali byť základom pitného režimu. Podľa MUDr. Beňovej je ideálnym základom pitného režimu detí i dospelých neperlivá pramenitá voda, ktorá má nižšiu celkovú mineralizáciu, pomer vápnika a horčíka 2:1 a mierne zásadité pH. Minerálky odporúča piť umiernene a iba z liečebných dôvodov. 

 
 

Mohlo by Vás zaujímať

Theme pictureNajčastejšie otázky Čo si mám všímať pri výbere vody pre moje dieťatko? Aký je optimálny pitný režim? Ako spoznám, že sa moje dieťatko potrebuje napiť?

Theme picture Voda pre detiVyrástlo už vaše dieťatko z ružovej dojčenskej vody? Potrebujete šikovnú fľašku do škôlky, školy, či na výlet? Čo poviete na pramenitú vodu v dojčenskej kvalite? 

Theme picture Vyber si vhodnú voduVody s veľmi nízkou mineralizáciou zvyčajne nemajú výraznejšiu chuťovú stopu, príliš vysoký obsah minerálov zas môže telo pri dlhodobej konzumácii neprimerane zaťažovať...

Theme picture Pripite si na zdravieSvetový deň vody oslavujeme 22. marca. Viete, že najnovším svetovým trendom je dávať si schôdzku v bare pri poháriku dobrej pramenitej vody a nosiť balenú vodu pri sebe? 

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov