Voda znamená život. Čistá a pramenitá, tá, ktorá vyviera z prameňa Lucka zo srdca Považského Inovca, je práve takou živou vodou, anjelsky ľahkým pohladením. Pramenitá voda Lucka sa s láskou stará o pitný režim všetkých vekových kategórií už viac ako 20 rokov.

  • Aký je rozdiel medzi minerálnou a pramenitou vodou? Nie sú to všetko „minerálky“?

Minerálna voda, na rozdiel od pramenitej vody, obsahuje zvýšené množstvo určitých minerálov  (celkové rozpustené látky viac ako 1000 mg/l) a väčšinou sa používa na preventívne a liečebné účely. Aj podľa vymedzenia tohto pojmu v Potravinovom kódexe Slovenskej republiky minerálna voda „priaznivo pôsobí na ľudský organizmus a je v primeranom množstve vhodná ako nápoj.“ (Potravinový kódex SR, 28. hlava, paragraf 2). Pramenitá voda je definovaná ako mikrobiologicky bezchybná voda z prírodných podzemných zdrojov, ktorej zloženie a čistota sú dané už na prameni. Spĺňať musí rad prísnych kvalitatívnych kritérií určených zákonom tak, aby bola vhodná na trvalé a priame požívanie deťmi aj dospelými. Z uvedených dôvodov sa na každodenné pitie odporúča práve pramenitá voda, ktorá svojou nižšou mineralizáciou ani pri pravidelnej konzumácii nezaťaží obličky.

  • Odporúčate na bežný pitný režim perlivú, jemne perlivú či neperlivú pramenitú vodu?

Najvhodnejším základom pravidelného pitného režimu je aj podľa odborníkov čistá nesýtená pramenitá voda. Táto je pre organizmus najprirodzenejšou tekutinou a nezaťaží ho obsahom žiadnych prídavných látok, nadbytkom minerálov ani bublinkami oxidu uhličitého. Na bežné a pravidelné pitie preto odporúčame neperlivú pramenitú vodu. Ak oceňujete sviežosť a chuťové vlastnosti perlivej vody, môžete si príjem tekutín spestriť aj ňou, ako výhradný základ pitného režimu sa však úplne nehodí. V ideálnom prípade pritom siahajte po slabšie sýtených alebo jemnejšie perlivých vodách, akou je aj Lucka. 

  • Aký je optimálny denný pitný režim? Koľko vody by som mal/mala denne vypiť?

Presné množstvo tekutín, ktoré človek denne potrebuje prijať, závisí od množstva faktorov ako vek, hmotnosť, telesná aktivita či poveternostné podmienky. Podľa aktuálnych odporúčaní EFSA (European Food Safety Authority) vychádzajúcich z mierneho európskeho podnebia a mierneho stupňa fyzickej záťaže potrebuje dospelý muž denne nahradiť približne 2,5 litra vody, žena asi 2 litre. Tieto hodnoty stúpajú pri športe či v letnej horúčave, v prípade žien aj počas tehotenstva a dojčenia. Dôležité je rozložiť si prijaté množstvo tekutín rovnomerne počas celého dňa.

  • V čom je lepšia pramenitá voda v porovnaní s vodou z vodovodu?

Na Slovensku, našťastie, máme vo všeobecnosti kvalitné zdroje pitnej vody. Presné zloženie vody, ktorá vám tečie doma z kohútiku, si však zistí iba málokto. Závislé je od vášho konkrétneho zdroja, oblasti, v ktorej žijete a v neposlednom rade aj od stavu vodovodných rozvodov. Výhodou balenej pramenitej vody preto je, že má priamo na etikete uvedený rozbor a vy presne viete, čo pijete. Plusom je aj fakt, že na rozdiel od vody z vodovodu nesmie byť dezinfikovaná chlórom ani inými prostriedkami a jej mikrobiologická čistota a kvalita sú teda zaručene prírodné.

  • Môžu pramenité vody piť aj deti? Môžem im ich dávať každý deň?

Pramenité vody musia byť svojím zložením zo zákona vhodné na každodenné pitie pre deti aj dospelých. Pre tie najmenšie detičky a dojčatá však odporúčame siahnuť po vodách označených ako dojčenské, ktoré majú limity na obsah rôznych látok nastavené najprísnejšie zo všetkých. Dajú vám tak istotu, že svojmu bábätku dávate tú najvyššiu možnú kvalitu. Pramenité vody určené predovšetkým pre dospelých spotrebiteľov okrem toho bývajú na osvieženie často sýtené bublinkami, ktorým by sa však deti mali skôr vyhýbať a bábätká pred nimi treba chrániť úplne.

  • Môžem dávať svojim deťom aj perlivú Lucku? Vraj im viac chutí.

Bublinky v perlivej pramenitej vode sú osviežujúce a deti lákajú aj vizuálne. Treba však mať na pamäti, že oxid uhličitý, ktorým je perlivá voda sýtená, má na organizmus isté účinky - stimuluje napríklad sekréciu slizníc a pohyby žalúdka. Pramenitá voda Lucka je sýtená slabšie, môžete navyše siahnuť po jemne sýtenej variante dojčenskej vody Klasik a jej občasné pitie deťom nemôže uškodiť. Vo všeobecnosti ale nápoje veľmi presýtené oxidom uhličitým pre deti na pravidelnú konzumáciu vhodné nie sú, nakoľko môžu dráždiť žalúdok a prispievajú k prekysľovaniu organizmu. Okrem toho bublinky spôsobujú tlak na bránicu a môžu vyvolať napríklad čkanie. Malé bábätká sýtené nápoje nesmú piť vôbec, bublinky by totiž mohli vyvolať zvracanie. Oxid uhličitý je preto pre ne potrebné z vody odstrániť varom.

  • Vraj je dobré, keď má voda málo sodíka. Je nebezpečný?

Nebezpečný je trochu silné slovo. Pre fyzicky intenzívne aktívnych ľudí, ktorí potením strácajú veľa solí (vrcholoví športovci, manuálne pracujúci zamestnanci v zhoršených teplotných podmienkach a pod.), je dokonca optimálne dopĺňanie sodíka potrebné. Našou hlavnou cieľovou skupinou sú však dojčatá, tehotné a dojčiace matky - v ich prípade by mal byť príjem sodíka naopak prísne sledovaný. Málokto si uvedomuje, že potraviny s vyšším obsahom sodíka sú každodennou súčasťou nášho jedálnička a v bežnej strave tohto prvku prijímame veľké množstvo. Sodík v takých potravinách a nápojoch, kde sa jeho hodnoty dajú presne určiť, je preto vhodné strážiť a voliť výrobky s jeho nízkym obsahom. Lucka obsahuje len 2,1 mg/l sodíka a je tak vhodná pre dojčatá, tehotné a dojčiace matky aj pre ľudí vyznávajúcich zdravý životný štýl, ľudí s vysokým krvným tlakom, chorobami obličiek či žalúdočnými problémami.

  • Veľa sa hovorí o prekyslení organizmu – ktorá voda je vhodná na úpravu pH v organizme a pomáha v boji proti prekysleniu?

Ak chcete svojmu telu pomôcť udržať vnútornú rovnováhu a bojovať proti prekysľovaniu, ktoré je dôsledkom konzumácie rôznych nezdravých potravín, ale aj stresu, najvhodnejšia je hydrogénuhličitanová pramenitá voda so zásaditým pH. Presne takou je neperlivá pramenitá aj dojčenská voda Lucka s mierne zásaditou hodnotou pH 7,6. Pamätajte zároveň na to, že silné sýtenie oxidom uhličitým, ale aj rôzne príchute a obsah cukru v nealkoholických nápojoch pH týchto tekutín znižujú na kyslé hodnoty a acidózu (= prekysľovanie organizmu) tak ešte zhoršujú.

  • Môže sa mi voda vo fľaši na slnku pokaziť?

Prírodná pramenitá voda je živý organizmus a slnečné žiarenie má vplyv na jej mikrobiologickú stabilitu. Práve preto je odporúčanie k ochrane pred slnkom uvedené aj na našich etiketách. Pri skladovaní však nie je nevyhnutná úplná tma, ani sa netreba báť krátkodobého vystavenia vody slnečným lúčom, nevystavujte však vodu zbytočne dlho slnečnému žiareniu. Pre zachovanie kvality je potrebné balenú vodu skladovať tiež v suchu a chlade.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Theme picture Mýty a fakty o vode O vode a pitnom režime koluje množstvo "zaručených" právd, ktoré sa často prenášajú z generácie na generáciu. Faktom je, že v čase, keď čítate túto stránku, už možno vzniká nejaká štúdia...

Theme picture Zdravé drinky Žiadna nuda, práve naopak. Táto limonáda je plná nových prekvapivých chutí, ktoré vznikajú spojením sviežej uhorky a byliniek...

Theme picture Seniori a voda Dostatočný pitný režim je dôležitý v každom veku. Seniori, ktorí čelia značnému prirodzenému úbytku tekutín v organizme, sú na zmeny...

Theme picture Pitný režim Uľahčite svojim zamestnancom prípravu horúcich nápojov a zároveň im poskytnite benefit v podobe primerane vychladenej chutnej vody, ktorá je stále po ruke...

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov