Prémiová dojčenská voda Lucka je už viac ako 20 rokov najobľúbenejšou značkou vody slovenských mamičiek. Jej mikrobiologická čistota a proces plnenia spĺňajúci tie najprísnejšie hygienické kritériá poskytujú vynikajúcu kvalitu pre Vás i Vaše bábätko. Aj preto je už od roku 2001 nepretržite držiteľom certifikátu kvality Slovak Gold. 

 • Čo si mám všímať pri výbere vody pre moje dieťatko?

Voda vhodná pre dojčatá má svoje odporúčané hodnoty - obsah rozpustených látok v nej by napríklad nemal byť vyšší ako 500 mg/l. Väčšina minerálnych vôd však má výrazne vyššiu mineralizáciu a obsahuje najmä viac sodíka, ktorý zaťažuje obličky. Dojčenská voda Lucka s celkovými rozpustenými látkami 338 mg/l nezaťažuje nezrelý detský organizmus nadmerným prísunom minerálnych látok, no zároveň mu poskytuje optimálne množstvo dôležitých minerálov dôležitých pre správny vývin.

Okrem nízkeho obsahu sodíka si všímajte aj hodnoty prospešných minerálov - vápnika a horčíka. V Lucke sa ich pomer blíži k ideálnemu stavu 2:1. Ostro sledujte tiež údaje o dusičnanoch a dusitanoch vo vode, ale aj o obsahu fluóru, chlóru, či iných nežiaducich látok. Stávkou na istotu sú balené dojčenské vody, ktoré musia spĺňať tie najvyššie kvalitatívne kritériá a ich zloženie si môžete skontrolovať vždy priamo na etikete.

 

 • Aký je optimálny pitný režim pre moje dieťatko? Koľko dojčenskej vody by malo denne vypiť?

Optimálne množstvo tekutín, ktoré človek (teda aj dieťatko) denne potrebuje prijať, závisí od množstva faktorov ako vek, hmotnosť, telesná aktivita či poveternostné podmienky. Podľa aktuálnych odporúčaní EFSA (European Food Safety Authority) vychádzajúcich z mierneho európskeho podnebia a mierneho stupňa fyzickej záťaže sú orientačné hodnoty nasledovné:

Skupina Vek Celkový príjem vody (v strave aj v tekutinách)
Dojčatá 0 - 6 mesiacov 680 ml na deň - VÝHRADNE vo forme mlieka
  6 - 12 mesiacov 800 - 1 000 ml na deň
Deti 1 - 2 roky 1 100 - 1 200 ml na deň
  2 - 3 roky 1 300 ml na deň
  4 - 8 rokov 1 600 ml na deň

 

Nezabúdajte, že približne pätinu odporúčaného množstva tekutín denne prijmeme v strave. Zvyšok je, najmä u dojčiat od 6 mesiacov a malých detí, najprirodzenejšie doplniť vo forme kvalitnej dojčenskej vody.

 

 • Moje dieťatko je stále dojčené. Mám mu napriek tomu ponúknuť aj dojčenskú vodu?

Plne dojčené dieťatko do veku 6 mesiacov nepotrebuje prijímať žiadne tekutiny okrem materského mlieka, ktoré obsahuje viac ako 85% vody a zaženie mu tak hlad aj smäd. Od veku pol roka, teda približne v čase, keď bábätko prvý raz ochutná aj nemliečnu stravu (príkrm), však už mlieko jeho dennú potrebu tekutín celkom nepokryje. Spolu s prvými príkrmami je preto vhodné dieťatku predstaviť aj dojčenskú vodu, začať stačí v malých dávkach maximálne do 300 ml denne. Pre nedojčené deti kŕmené mliečnymi formulami toto obdobie spravidla prichádza o niečo skôr, okolo štvrtého až piateho mesiaca.

 

 • Ako spoznám, že sa moje dieťatko potrebuje napiť?

Základným kameňom správneho pitného režimu je pravidelnosť. Nečakajte, kým si dieťatko vodu vypýta. Smäd je totiž relatívne neskorým signálom nedostatku vody v tele. Dojčatá svoj smäd navyše ešte nedokážu dať jednoznačne najavo, malé deti si ho v zápale hry zasa často neuvedomia. Je preto veľmi dôležité im tekutiny v pravidelných intervaloch ponúkať aj bez vyzvania. Riaďte sa odporúčaným denným množstvom tekutín pre svoje dieťatko a rozvrhnite mu ich príjem rovnomerne počas dňa.

K prejavom dehydratácie u dojčiat patria najmä zelené a hlienové stolice, iná ako ružová farba pier, či menej ako 8 pomočených plienok denne. Univerzálnymi symptómami aj u starších detí sú tmavý moč, suché pery a jazyk, malátnosť, plačlivosť, podráždenosť a únava.

 

 • Môžem dať dieťaťu akúkoľvek vodu Lucka?

Dojčatám je v rade našich vôd určená Lucka dojčenská voda klasik (z tejto je pred prípravou dojčenskej stravy nutné odstrániť oxid uhličitý varom) a Lucka dojčenská voda úplne neperlivá (neobsahuje oxid uhličitý), pri výrobe ktorých sú aplikované tie najvyššie ochranné opatrenia. Vďaka našim moderným výrobným technológiám Ultra Clean je však mikrobiologická čistota zaručená u všetkých vôd Lucka. Okrem toho všetky vody značky Lucka pochádzajú z toho istého prameňa (prameň Lucka, Hubina, SR), takže majú rovnaké zloženie. Nie je preto problém, v prípade núdze, použiť akúkoľvek našu pramenitú vodu na prípravu stravy pre dojčatá. Samozrejme s ohľadom na to, že oxid uhličitý je nutné vždy odstrániť varom.

 

 • Aký je rozdiel medzi modrou a ružovou dojčenskou vodou Lucka?

V ružovej fľaši s ružovou etiketou nájdete dojčenskú vodu Lucka úplne neperlivú, ktorá neobsahuje oxid uhličitý. Pred použitím ju teda nie je nutné ani prevárať a dieťatku ju môžete ponúknuť priamo. Táto prémiová voda je najobľúbenejšou dojčenskou vodou slovenských mamičiek a tak, ako ostatné vody Lucka, spĺňa tie najprísnejšie kritériá prirodzenej čistoty a kvality.

Dojčenská voda Lucka klasik s modrou etiketou sa od ružovej odlišuje iba miernym sýtením CO2. Pred jej použitím na prípravu stravy pre dojčatá je preto potrebné oxid uhličitý odstrániť prevarením. Práve pre jej ultra jemnú perlivosť je však táto voda veľmi žiadaná nielen budúcimi mamičkami, ale aj bežnými konzumentmi.

 

 • Vraj nie je potrebné prevárať ružovú dojčenskú vodu Lucka - je to pravda?

Je to skutočne tak. Lucka dojčenská voda úplne neperlivá v ružovej fľaši totiž neobsahuje oxid uhličitý, nie je teda nutné ho pred použitím odstraňovať varom. Naša druhá dojčenská voda klasik s modrou etiketou je mierne sýtená a túto je potrebné prevariť. Môžeme však spomenúť, že pediatri všeobecne odporúčajú vodu pre dojčatá prevárať čisto z hygienických dôvodov, a preto sa nič nestane , ak akúkoľvek vodu najmä pri malých bábätkách pre istotu prevaríte. Vodu pritom nie je nutné prevárať dlho, dôležité je len priviesť ju do varu.

 

 • Pri prevarení dojčenskej vody Lucka sa v hrnci vytvoril biely povlak. Prečo?

Na Vašu otázku je veľmi jednoduchá odpoveď. V dojčenskej vode Lucka sa v optimálnom pomere nachádza vápnik (Ca) a horčík (Mg) - oba tieto minerály sú totiž potrebné v zvýšenej miere v čase tehotenstva a dojčenia pre samotnú mamičku, ale aj v čase rastu dieťaťa, pre vývoj kostí, zubov, chrupaviek, ale napríklad aj správne fungovanie nervovej sústavy.

Mikrofilm, ktorý sa na povrchu pri prevarení vytvorí je práve prejavom prítomnosti vápnika a horčíka, ktoré sa odparovaním na povrchu vyzrážajú. Je to prirodzený fyzikálny jav a čím dlhšie vodu budete prevárať, tým viac usadenín sa takto vytvorí. Tento mikrofilm je však zdravotne nezávadný a vášmu dieťatku neublíži. Pokiaľ  Vám esteticky prekáža, môžete ho precediť cez jemné sitko alebo používať Lucku úplne neperlivú, ktorú pred použitím prevárať netreba.

 

 • Môžem dieťatku miesto dojčenskej vody dať bežnú vodu z vodovodu? Pijem ju predsa aj ja.

Rozhodne odporúčame dojčenskú vodu. Voda z vodovodu síce môže mať vhodné zloženie, bohužiaľ je však závislé od konkrétneho zdroja aj stavu vodovodných rozvodov a málokedy ho presne poznáme. Zákonné limity sú okrem toho pri vode z vodovodu o niečo menej prísne ako tie, ktoré musí spĺňať dojčenská voda. Na etikete dojčenskej vody je uvedená presná analýza spĺňajúca zákonné normy a pre bábätko je tak s istotou vhodná už od prvého dňa života.

Pri vode z vodovodu môže byť problémom napríklad obsah dusičnanov a dusitanov, ktoré sa do vody dostávajú v dôsledku používania chemických hnojív a detský organizmus je na ne oveľa citlivejší než dospelý. Dojčenské vody preto v tomto smere musia spĺňať až 5-násobne prísnejšie limity než voda z vodovodu. Dojčenská voda tiež neobsahuje chlór ani žiadne iné dezinfekčné látky a mikrobiologicky čistá musí byť už od zdroja.

 

 • Čistá voda moje dieťatko príliš nezaujala. Môžem mu dojčenskú vodu Lucka niečím dochutiť?

Čistá voda je pre organizmus tou najprirodzenejšou tekutinou. Ak vaša ratolesť dojčenskú vodu odmieta, môžete ju pri trochu starších deťoch skúsiť ozvláštniť napríklad bylinkami (1-2 lístky medovky,...) alebo kúskami ovocia (nakrájané jablko, slivku a podobne). Detskí psychológovia odporúčajú motivovať k pitiu vody aj rôznymi hrami, napríklad štrngnutím si „na zdravie“, alebo riekankami či atraktívnym pohárikom. Pamätajte, že deti sa učia najmä napodobňovaním. Ak ich preto dostatočne dlho ochránite pred „zvodmi“ sladkých umelých nápojov a pôjdete v pití vody príkladom, osvoja si tento zdraviu prospešný návyk na cely život aj ony.

 

 • Dozvedela som sa, že niektoré plasty na výrobu fliaš obsahujú látku Bisfenol A, ktorá sa z nich uvoľňuje. Môže môjmu dieťatku balená voda nejako uškodiť?

Nemusíte mať žiadne obavy. Obaly dojčenskej vody Lucka sú BPA-free, Bisfenol A totiž nie je súčasťou polyetyléntereftalátov (PET), z ktorých sú vyrobené. Všetky PET fľaše používané na balenie nápojov vyrábaných a predávaných na Slovensku, vrátane minerálnych, pramenitých a dojčenských vôd, sú okrem toho pod kontrolou Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) a zdravotná bezpečnosť týchto obalov je potvrdená Národným referenčným centrom pre predmety bežného používania a obalové materiály.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Theme picture Svet mamy V náručí držíte svoj najväčší poklad, svoje bábätko. Bezpodmienečná láska, ktorú k nemu cítite, Vás bude celý život...

Theme picture Čo dokáže voda Piť vodu je zábava! Objavte novú Lucku pramenitú vodu neperlivú pre deti v zelenej fľaši, s ktorou sa aj zdravý pitný režim stáva veselou hrou...

Theme picture Zdravé recepty Neviete, čo navariť malému šibalovi? My vás v kaši nenecháme. Pripravili sme vám recepty na tri vynikajúce kaše. Jedna lepšia ako druhá...

Theme picturePitný režim a dojčenie V období dojčenia sa vaše telo spamätáva po namáhavom tehotenstve a zároveň stále stojí pred náročnou úlohou zabezpečiť dostatok živín pre vás aj...

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov