Frekvencia a odporúčaný príjem tekutín

Pediatrička s viac ako 40-ročnou praxou.

„Deti ešte nevedia povedať, že ich trápi smäd. Takisto nedokážu posúdiť, aká tekutina je pre ne najlepšia. Je preto úlohou rodičov postarať sa, aby ich deti pili pravidelne a čo najzdravšie – teda pramenitú vodu. Dojčenská voda je práve príkladom takejto ideálnej tekutiny a mňa vždy veľmi teší, keď ju rodičov vidím ponúkať svojim deťom namiesto rôznych nezdravých sladkých nápojov.“


Ako často by malo dieťa piť?

Voda pomáha telo priebežne očisťovať a udržovať v kondícii, aj deťom ju preto musíme podávať pravidelne. Orientačne odporúčam riadiť sa pravidlom, že dieťa by malo v podstate každú hodinu okrem spánku vypiť 50 ml tekutín. Optimálne hodnoty pre jednotlivé vekové kategórie detí je možné vyhľadať v tabuľkách.

Kedy zvýšiť prísun tekutín

Kedy je potrebné prísun tekutín môjmu dieťatku zvýšiť?

Potreba vody vo všeobecnosti stúpa najmä pri zvýšenej pohybovej aktivite alebo v horúcom počasí. V letných dňoch, pri zvýšenej pohybovej aktivite, či pri pobyte v prostredí, kde je nízka vlhkosť vzduchu by malo dieťa vypiť dvoj- či dokonca až trojnásobné množstvo odporúčaných tekutín. Nezabúdajte tiež zvýšiť prísun tekutín pri hnačkových ochoreniach alebo horúčkovitých stavoch.

 
 

Mohlo by Vás zaujímať

Theme pictureNajčastejšie otázky Čo si mám všímať pri výbere vody pre moje dieťatko? Aký je optimálny pitný režim? Ako spoznám, že sa moje dieťatko potrebuje napiť?

Theme picture Voda pre detiVyrástlo už vaše dieťatko z ružovej dojčenskej vody? Potrebujete šikovnú fľašku do škôlky, školy, či na výlet? Čo poviete na pramenitú vodu v dojčenskej kvalite? 

Theme picture Vyber si vhodnú voduVody s veľmi nízkou mineralizáciou zvyčajne nemajú výraznejšiu chuťovú stopu, príliš vysoký obsah minerálov zas môže telo pri dlhodobej konzumácii neprimerane zaťažovať...

Theme picture Pripite si na zdravieSvetový deň vody oslavujeme 22. marca. Viete, že najnovším svetovým trendom je dávať si schôdzku v bare pri poháriku dobrej pramenitej vody a nosiť balenú vodu pri sebe? 

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov