Sladené nápoje a skrytý cukor

„Ako diabetológ vnímam veľmi citlivo najmä problematiku umelých a presladených nealkoholických nápojov, na ktoré je množstvo detí, ale aj dospelých, v neprimeranej miere zvyknuté. Optimálny pitný režim je pritom neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu a najmä pre najmenšie deti nemôžem odporučiť nič iné, než dojčenskú vodu s tradíciou a spoľahlivou garanciou kvality.“


KONZUMÁCIA SLADKÝCH NÁPOJOV

Čo môže môjmu dieťaťu spôsobiť konzumácia sladkých nápojov?

Ak je voda dlhodobo nahrádzaná takýmito nápojmi, prudko rastie riziko zubného kazu či obezity a s ňou súvisiacich civilizačných chorôb od vysokého krvného tlaku až po cukrovku. Vysoký obsah cukru v sladených nápojoch je predovšetkým jednou zo skrytých príčin detskej obezity.

Ktoré nápoje okrem vody sú teda pre dieťatko vhodné, môžem mu dať ovocný džús?

Úprimne povedané, osobne by som deťom ani dospelým neodporúčala piť nič iné, než čistú vodu. Je napríklad vedecky dokázané, že ovocné šťavy u batoliat zhoršujú ich celkové prospievanie. Tiež totiž obsahujú cukor, čím môžu znižovať chuť do jedla alebo byť skrytou príčinou vzniku obezity.

 
 

Mohlo by Vás zaujímať

Theme pictureNajčastejšie otázky Čo si mám všímať pri výbere vody pre moje dieťatko? Aký je optimálny pitný režim? Ako spoznám, že sa moje dieťatko potrebuje napiť?

Theme picture Voda pre detiVyrástlo už vaše dieťatko z ružovej dojčenskej vody? Potrebujete šikovnú fľašku do škôlky, školy, či na výlet? Čo poviete na pramenitú vodu v dojčenskej kvalite? 

Theme picture Vyber si vhodnú voduVody s veľmi nízkou mineralizáciou zvyčajne nemajú výraznejšiu chuťovú stopu, príliš vysoký obsah minerálov zas môže telo pri dlhodobej konzumácii neprimerane zaťažovať...

Theme picture Pripite si na zdravieSvetový deň vody oslavujeme 22. marca. Viete, že najnovším svetovým trendom je dávať si schôdzku v bare pri poháriku dobrej pramenitej vody a nosiť balenú vodu pri sebe? 

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov