Vedeli ste, že...?

Harmonické súznenie chutí ovocia a tradičných liečivých rastlín robí z ochutených vôd Lucka obľúbené a chutné osvieženie. Našim vodám dávajú tieto anjelské plody neopakovateľnú chuť, v prírode však dokážu ešte oveľa viac. Objavte tajomstvo ich liečivých účinkov!

Citrón pozná snáď každý ako jeden z najznámejších a najbohatších zdrojov vitamínu C. Možno ste však nevedeli, že kyslé žlté plody obsahujú aj množstvo draslíka, fosfor či horčík. Kôra citrónu je bohatá aj na éterický olej citrol, ktorý má dezinfekčné a čistiace účinky. Citrón sa vďaka tomu používa nielen pri liečení nádchy, bolesti v hrdle či horúčky, ale aj na skrášľovacie účely.

Baza je výnimočný ker známy vďaka liečivým kvetom i plodom. Na jar zbierame súkvetia, ktoré obsahujú užitočné silice, triesloviny, glykozidy či vitamín C a čaj z nich pomáha pri prechladnutí, horúčke, ochoreniach dýchacích ciest, ale aj tráviacich problémoch. Na jeseň nás baza obdaruje čiernymi plodmi plnými trieslovín, pektínu, vitamínov C, A, B a kyseliny pantoténovej. Baza je antioxidant a má protizápalové účinky, plody sa však nesmú konzumovať surové.

Malina je známa najmä ako vynikajúca pochúťka, no prekvapí aj širokou paletou liečivých účinkov. Sladké bobuľky sú plné vápnika, horčíka, fosforu, železa, draslíka, vitamínu C, karoténu či vitamínov skupiny B, obsahujú aj triesloviny a pektín. Maliny prispievajú napríklad k udržaniu zdravej kože a vlasov, pomáhajú proti únave, ale aj pri krvácaní ďasien a problémoch močového traktu.

Šípka je často prehliadanou vitamínovou bombou, ktorú poznali už staré mamy. Plody obsahujú predovšetkým veľké množstvo vitamínu C a karoténu, ale aj vitamíny B1, B2, K a P, pektíny, triesloviny, organické kyseliny a silice. Vďaka tomu sú šípky vynikajúcim spojencom obranyschopnosti organizmu, dodajú energiu napríklad pri jarnej únave a užívanie šípkového čaju sa odporúča aj pri problémoch s močovými cestami či krvotvorbou.

Sladké marhule obsahujú látky pomáhajúce urýchliť spaľovanie tukov, sú teda ideálnym spojencom vašej diéty. Navyše sú zdrojom karoténu aj vitamínov C, B3 i B5, ktoré telu dodajú energiu, rozžiaria pleť a pomáhajú predchádzať predčasnému starnutiu. Marhule tiež obsahujú množstvo ďalších prospešných látok a prvkov, pre ktoré sú vhodnou súčasťou stravy napríklad pri chudokrvnosti a počas tehotenstva.

Slivky patria medzi najpočetnejšie druhy ovocia a v porovnaní s inými kôstkovicami majú najvyšší obsah vlákniny. Vďaka nízkemu kalorickému obsahu a naopak vysokému podielu vody sú vynikajúce pri diéte. Z minerálnych látok v slivkách nájdete najmä železo, meď, zinok, vápnik a draslík, z vitamínov skupinu B, E či provitamín A. Slivky pomáhajú okrem iného znižovať hladinu cholesterolu v krvi, prečistiť organizmus či chrániť pred rakovinou aj infarktom.

 

Už jeden veľký pomaranč (hmotnosti okolo 200g) vám pokryje prakticky celodennú potrebu vitamínu C. Okrem toho obsahuje ďalšie antioxidanty kvercetín, provitamín A a kyselinu listovú. Vysokým obsahom vitamínov B pôsobí oživujúco a skrášľujúco aj na pleť.

Grep je overeným pomocníkom pri chudnutí. Látky spôsobujúce jeho typickú horkú chuť pôsobia priaznivo na trávenie a prečisťovanie organizmu, zároveň podporujú spaľovanie tukov a látkovú premenu cukrov. Extrakt z grapefruitu má navyše všestranné liečivé účinky pri vnútornom aj vonkajšom použití.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Theme picture Deťom len to najlepšie Zdravie našich detí je to najcennejšie, čo máme. Ich telíčka obsahujú takmer o tretinu viac vody než dospelý organizmus, dostatočný a správny prísun tekutín...

Theme picture Voda a telo Voda má mnohé unikátne vlastnosti, predovšetkým však výnimočnú schopnosť rozpúšťať látky. Tým umožňuje našim bunkám plne využiť cenné...

Theme picture Chrobáčikovia Zanôťte si spolu s drobcami chytľavú melódiu pesničky Chrobáčikovia, ktorú exkluzívne pre Slovensko nahrali Miro Jaroš a Dominika Mirgová...

Theme picture Zdravé drinky Čistá pramenitá voda má ako základ zdravého pitného režimu nenahraditeľné miesto. Najmä deťom sa však občas predsa zažiada, niečím si čistú vodičku ozvláštniť...

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov