Lucka a zdravie detí

Dojčenská voda vyniká optimálnou nižšou mineralizáciou, neprechádza žiadnou chemickou úpravou a jej zdroj leží hlboko pod povrchom zeme v bezchybnej kvalite a zložení. Vzhľadom k nezrelosti detských obličiek je pre dojčatá čistá nesýtená dojčenská voda tou najvhodnejšou tekutinou.


MUDr. Eva Beňová, pediatrička s 35-ročnou praxou


Voda a telo Vášho dieťatka

Kým organizmus dospelého človeka je vodou tvorený z asi 50-60%, u novorodenca sa tento podiel šplhá až k 75 percentám. Čím je dieťa menšie, tým viac vody jeho telo obsahuje a aj jeho látková premena prebieha rýchlejšie. Organizmus dieťatka je preto na optimálny príjem tekutín naviazaný oveľa citlivejšie.

Pre dieťa do pol roka veku je ideálnou tekutinou materské mlieko, ktoré obsahuje viac ako 80% vody. V okamihu, keď svojej ratolesti predstavíte prvé nemliečne príkrmy, však je čas zoznámiť ho aj s vodou. Čistá neperlivá voda je jediným a ideálnym zdrojom zdravej hydratácie a pre deti je najkvalitnejšou voľbou voda dojčenská. Dojčenskú vodu odborníci odporúčajú aj na prípravu jedla pre deti, keďže garantovaná nezávadnosť takejto vody umožňuje dojčenskú stravu pripravovať i bez tepelnej úpravy.

Dojčenská voda pochádza z podzemných zdrojov, podlieha prísnym pravidlám a je spoľahlivou zárukou kvality. Pri jej pití sa do ľudského organizmu nedostávajú zaťažujúce látky, ale naopak - pomáha dopĺňať dôležité minerály. Na rozdiel od vody z vodovodu má dojčenská voda prísnejšie limity aj pre obsah nebezpečných dusičnanov a dusitanov a nesmie byť chemicky dezinfikovaná, preto je jej čistota úplne prirodzená.


MUDr. Gabriela Miškejeová, pediatrička s viac ako 40 ročnou praxou

Zdravé pitie

Na zdraví našich detí nám záleží, preto veľkú časť našich aktivít venujeme edukácii rodičov a šíreniu osvety o správnom pitnom režime pre tých najmenších. Toto sú hlavné body, na ktoré by žiadny rodič nemal zabudnúť:

  • Pre deti je na pitie ideálna neochutená čistá pramenitá voda izbovej teploty - voda nezaťažená cukrami, „éčkami“, bublinkami ani farbivami.
  • Deti do 1,5 roka by mali prijať max. 150 ml iných tekutín ako čistej vody denne, staršie deti by mali prijať max. 3,5 dcl iných tekutín ako čistej vody denne.
  • Do pitného režimu sa nepočíta mlieko (kravské, kozie), kakao, ochutené sladené nápoje (kola, ľadový čaj), ani napr. kefír či acidofilné mlieko. Samozrejmosťou je nepodávanie kávy, alkoholu, či umelých, iontových a instatných nápojov deťom.
  • Nadmerný príjem umelých nápojov s obsahom rôznych látok totiž môže spôsobiť celý rad problémov, ktoré sa nemusia prejaviť okamžite, napr.: hyperaktivitu, prekyslenie organizmu, obezitu, zvýšenie hladiny cholesterolu, riziko vzniku zubného kazu a podobne.
  • Skúsenosti rodičov a pediatrov tiež dokazujú, že ak deti dostatočne dlho ochránite pred nezdravými sladenými nápojmi, budú brať čistú vodu ako samozrejmosť aj v staršom veku.

Koľko má vypiť?

Pitný režim každého dieťatka je individuálny a ovplyvnený nielen vekom, ale mnohými ďalšími faktormi, najmä telesnou hmotnosťou, zložením a množstvom stravy, telesnou aktivitou, zdravotným stavom a tiež teplotou a vlhkosťou prostredia a celkovým životným štýlom. Dojčatá svoj smäd navyše ešte nedokážu dať jednoznačne najavo, malé deti si ho v zápale hry často neuvedomia. Je preto dôležité im tekutiny v pravidelných intervaloch ponúkať aj bez vyzvania.

Podľa odporúčaní European Food Safety Authority z roku 2010 by mal adekvátny príjem vody v pitnom režime detí vyzerať nasledovne (orientačné hodnoty predpokladajú mierne podnebie, mierny stupeň fyzickej záťaže a priemerný príjem vody z potravy 20 %, množstvo vody prijaté z potravy v hodnotách zahrnuté nie je):

vek dieťaťa odporúčané množstvo
6 - 12 mesiacov 640-800 ml na deň
1 - 2 roky 880-960 ml na deň
2 - 3 roky 1 040 ml na deň
4 - 8 rokov 1 280 ml na deň
chlapci: 9 - 13 rokov 1 680 ml na deň
dievčatá: 9 - 13 rokov 1 520 ml na deň
chlapci: nad 14 rokov 2 000 ml na deň
dievčatá: nad 14 rokov 1 600 ml na deň

 

 
 

Mohlo by Vás zaujímať

Theme picture Svet mamy V náručí držíte svoj najväčší poklad, svoje bábätko. Bezpodmienečná láska, ktorú k nemu cítite, Vás bude celý život...

Theme picture Čo dokáže voda Piť vodu je zábava! Objavte novú Lucku pramenitú vodu neperlivú pre deti v zelenej fľaši, s ktorou sa aj zdravý pitný režim stáva veselou hrou...

Theme picture Zdravé recepty Neviete, čo navariť malému šibalovi? My vás v kaši nenecháme. Pripravili sme vám recepty na tri vynikajúce kaše. Jedna lepšia ako druhá...

Theme picturePitný režim a dojčenie V období dojčenia sa vaše telo spamätáva po namáhavom tehotenstve a zároveň stále stojí pred náročnou úlohou zabezpečiť dostatok živín pre vás aj...

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov