poďme spolu zdravo žiť

Sú mladé, ambiciózne, energické a zodpovedné. Vytrvalou mravenčou prácou menia filozofiu stravovania v školách, škôlkach, u rodičov, u tehotných mamičiek, ale v prvom rade idú príkladom.

Aneta Vaculíková je spoluzakladateľka projektu FOODKÚT, organizuje školy varenia, spolu so svojou partnerkou Janicou Lacovou má cateringovú spoločnosť, varia zdravé jedlá pre školy a škôlky, napísali kuchársku knihu, kuchtia pred televíznymi kamerami, sú ambasádorkami najznámejšieho bojovníka za zdravé stravovanie Jamieho Olivera. Aneta zanietene vysvetľuje, že aj tradičné recepty zo slovenskej kuchyne sa dajú pripraviť zdravo a jednoducho.

„Vzdelávať ľudí je základ. Stačí dodržiavať pár základných princípov, všetko v kuchyni a na tanieri sa tým zmení: používať zdravé a lokálne suroviny, ktoré nás napĺňajú energiou a živinami, nahradiť rafinovaný cukor kvalitnými prírodnými sladidlami, vymeniť bielu múku za celozrnnú, mäso a vajíčka kupovať z lokálnych fariem a čítať etikety – na všetkom, čo si kúpime v supermarkete.“

Eva Blaho vyštudovala zdravú výživu a fytoterapiu na prestížnej škole prírodnej medicíny ACNT v Austrálii. Je odborným garantom toho, že jedlá, ktoré kuchári z FOODKÚT pripravia budú pestré, chutné a zdravé. Jej životným poslaním je zdravou stravou liečiť, ale predovšetkým predchádzať ochoreniam. Okrem toho pracuje ako nutričný poradca na klinike a je maminkou trojmesačného Viktorka.

Šírenie myšlienky zdravého životného štýlu ma uspokojuje a ženie dopredu. Som odborným garantom toho, že naše jedlá sú nutrične vyvážené a bohaté na živiny a minerály. Na klinike už riešime a liečime problémy, v FOODKÚT sa im snažíme predchádzať a to je oveľa dôležitejšie. Pomáham tiež budúcim maminám, ktoré môžu ovplyvniť zdravie svojich detí ešte pred pôrodom.

S akými problémami sa na Slovensku najčastejšie stretávaš u detí?

Eva: Ekzém a alergie. U dospelých sú to už tráviace ťažkosti, ktoré v mnohých prípadoch nevedia ani lekári  zaradiť. Som abso-lútne presvedčená o tom, že sa tomu dá predísť správnou stravou.

Tie princípy neznejú vôbec nejako zložito, napriek tomu väčšina populácie robí generačne tie isté chyby. Prečo?

Aneta: Nikto nás neučil a neučí ani dnešné deti, že strava musí byť vyvážená. Osveta je takmer nulová. Ľudia nemajú radi zmeny. Zahusťovanie, kúpená bagetka na desiatu, vyprážanie, používanie rafinovaného cukru a bielej múky  – to všetko sú u nás zvyky, ktoré sú naozaj železnou košeľou.

Eva: Napríklad – bezmäsitý deň neznamená parené buchty alebo dukátové buchtičky. Zdravých a nutrične bohatých alternatív je neúrekom, len sa treba zamyslieť a byť otvorený novým veciam. 

Jamie Oliver začal bojovať proti školskému stravovaniu v Anglicku. Zistil, že deti v škôlkach a školách nevedia ako vyzerá kaleráb alebo cvikla. Ako je to u nás? S čím sa najviac boria predškolské a školské stravovacie zariadenia?

Aneta: Deti sú často zvyknuté na polotovary a nekvalitné desiate, olovranty. Na obed – zahustené omáčky, vyprážaný rezeň a k tomu len dvadsať minút času. Ich strava je jednotvárna a mdlá. Pijú sladené nápoje, čistá voda im nechutí. My pri príprave akéhokoľvek jedla používame tie najlepšie suroviny a kvalitnú vodu. 

Eva: Deti vo všeobecnosti odmietajú zeleninu. Napríklad brokolicu a cviklu a rodičia ich k tomu veľmi nevedú. Nedeje sa to ani v školách, ani v domácnostiach. Človek vidí fialovú farbu a trasie ho. Vždy zdôrazňujem potrebu dodržiavania pitného režimu, podobne ako to, že by sme nemali jesť v strese, za pochodu či v krátkej obedovej prestávke. 

Zdravotné problémy vznikajú z nevedomosti

Aneta: „Sama som toho príkladom... až keď som sa začala starať o to, čo jem a ako to na mňa pôsobí, začal sa mi zlepšovať zdravotný stav. Mojou osobnou ambíciou je, aby sa čo najviac ľudí a detí vyhlo podobným problémom, lebo sa to dá. Aj predtým, než je neskoro. Navyše, v mojej práci som sa našla. Je tam moje srdce, vedomosti, zanietenie.”

Obe ste naznačili dôležitosť pitného režimu. Ako vnímate dodržiavanie pitného režimu v živote detí – v školách, škôlkach a akú s tým máte skúsenosť?

Eva: U nás ešte stále prevláda rafinovaným cukrom osladený čaj – v škôlkach a automaty so sladenými nápojmi – v školách. Pomohlo by ak by rodičia začali od seba. Mamy musia v prvom rade samé zdravo jesť a piť veľa čistej vody. Má tie najblahodarnejšie účinky na náš organizmus. Deti to potom radi opakujú.

Aneta: Zatiaľ sa stretávame s akousi lenivosťou rodičov. Keď sa dieťa vzpiera zelenine alebo čistej vode, oni sa podvolia podľa pravidla: nechceš, nevadí, nedáš si. Takto deti naozaj zeleninu jesť a vodu piť nebudú...

Vzdelávanie je základ

Eva: „Informácií je veľmi veľa, snažíme sa naše vedomosti posúvať ďalej čo najjednoduchším spôsobom. Telo sa práve stravou dostáva alebo vracia do rovnováhy a odmení sa nám tým, že dobre funguje. Veríme, že osvetou a vzdelávaním môžeme ozdraviť rodiny, školy, celé generácie.”

Všetko, čo hovoríte znie až priveľmi jednoducho...

Eva a Aneta: Ono to aj jednoduché je. Čerstvá zelenina, lokálne a sezónne potraviny, eliminácia polotovarov, výmena bieleho chleba za kváskový... dodať telu čo najviac ľahko stráviteľných potravín a veľa nenahraditeľnej vody.

Ste ambasádorkami Jamieho Olivera, kto okrem neho je vašim vzorom?

Aneta a Eva: Asi sa zhodneme, že vzorov máme veľa. Ale skláňame klobúk pred každou maminou, ktorá dáva svojim deťom to najlepšie, čo môže a sama si dopraje – zdravú stravu, pohyb, posedí si pri obede. Sú to drobnosti, ktoré znamenajú veľa.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Theme pictureNajčastejšie otázky Čo si mám všímať pri výbere vody pre moje dieťatko? Aký je optimálny pitný režim? Ako spoznám, že sa moje dieťatko potrebuje napiť?

Theme picture Voda pre detiVyrástlo už vaše dieťatko z ružovej dojčenskej vody? Potrebujete šikovnú fľašku do škôlky, školy, či na výlet? Čo poviete na pramenitú vodu v dojčenskej kvalite? 

Theme picture Vyber si vhodnú voduVody s veľmi nízkou mineralizáciou zvyčajne nemajú výraznejšiu chuťovú stopu, príliš vysoký obsah minerálov zas môže telo pri dlhodobej konzumácii neprimerane zaťažovať...

Theme picture Pripite si na zdravieSvetový deň vody oslavujeme 22. marca. Viete, že najnovším svetovým trendom je dávať si schôdzku v bare pri poháriku dobrej pramenitej vody a nosiť balenú vodu pri sebe? 

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov