Na svete niet silnejšieho a krajšieho puta než to, ktoré medzi sebou pociťuje matka a jej dieťatko. Sme tu, keď život našich detí začína a každý deň dbáme na to, aby pokračoval plný zdravia, šťastia a radosti. Ponorte sa s Luckou do sveta milujúcich a starostlivých mám!

Dojčenie – abeceda života

Základom materského mlieka je voda a všetky výživné látky rozpustné vo vode, ako sú cukry, tuky, bielkoviny, minerály a vitamíny. Dojčenie je preto pre malé dieťatko abecedou života a tou najlepšou výživou, ktorá počas prvých šiestich mesiacov uhasí jeho hlad aj smäd.

V období dojčenia by ste však aj vy ako mamička mali urobiť niekoľko zmien. Zabudnite na to, čo ste jedli v tehotenstve, teraz je čas vytvárať novorodeniatku chutné mliečko zo základných potravín. Pozor si treba dať najmä na konzervačné látky a nevhodné potraviny, ktoré matka prijíma v potrave a ktoré sa následne môžu dostať do materského mlieka.


Čierne pivo na tvorbu mlieka? Mýtus!

Zabudnite na vineu, čierne pivo či rôzne aromatické bylinné čaje. Majú vraj spoľahlivo podporiť laktáciu, no v skutočnosti vám do organizmu dopravujú množstvo látok, ktoré v materskom mlieku nemajú miesto.

Mnohým problémom - s dojčením, aj so psychikou - môžete predísť dobrou životosprávou. Kľúčový je najmä pitný režim. Základom vášho denného príjmu tekutín by mala byť nesýtená a nízko mineralizovaná pramenitá voda, ideálne dojčenská.


 MUDr. Eva Beňová

Životospráva dojčiacej mamičky:

  • Vypite za pohár dojčenskej vody počas každého dojčenia alebo krátko po ňom. Pravidelný pitný režim pomáha pri naštartovaní a udržaní tvorby mlieka, ale aj pri problémoch so zápchou, zadržiavaním vody v organizme, bolestiach hlavy či problémoch s tlakom.
  • Dbajte na dostatočný prísun bielkovín, vyvážených tukov s prísunom omega3 mastných kyselín a vitamínov.
  • Alkohol a cigarety by mali byť tabu, neodporúča sa ani kofeín, korenistá, aromatická  strava či jedlá, ktoré nadúvajú. Pozor si dávajte aj na príjem veľkého množstva konzervačných látok.
  • Pridajte prechádzky na čerstvom vzduchu a nebojte sa dieťatko občas zveriť rodine a urobiť si čas len na seba. Psychická pohoda priaznivo vplýva aj na tvorbu mlieka, no predovšetkým platí odveká rovnica: len šťastná matka = šťastné dieťa!
 
 

Mohlo by Vás zaujímať

Theme pictureNajčastejšie otázky Čo si mám všímať pri výbere vody pre moje dieťatko? Aký je optimálny pitný režim? Ako spoznám, že sa moje dieťatko potrebuje napiť?

Theme picture Voda pre detiVyrástlo už vaše dieťatko z ružovej dojčenskej vody? Potrebujete šikovnú fľašku do škôlky, školy, či na výlet? Čo poviete na pramenitú vodu v dojčenskej kvalite? 

Theme picture Vyber si vhodnú voduVody s veľmi nízkou mineralizáciou zvyčajne nemajú výraznejšiu chuťovú stopu, príliš vysoký obsah minerálov zas môže telo pri dlhodobej konzumácii neprimerane zaťažovať...

Theme picture Pripite si na zdravieSvetový deň vody oslavujeme 22. marca. Viete, že najnovším svetovým trendom je dávať si schôdzku v bare pri poháriku dobrej pramenitej vody a nosiť balenú vodu pri sebe? 

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov