Ako byť fit a nezblázniť sa

Mnohým z nás sa lepia kalórie na telo už len pri pohľade na nejakú maškrtu. Často jediné riešenie, ktoré nám napadne, je mučenie sa odopieraním si jedla. A tak sa snažíme vyhýbať všetkým cukrom, ako sa len dá, vydržíme so zaťatými nechtami aj zubami zopár dní, aby sme skončili s výčitkami svedomia o polnoci s hlavou v chladničke. To sme celé my, ženy! Unavené a stále skúšajúce svoje hranice, koľko ešte vydržíme zvládnuť. A niekedy stačí menej, ako od seba očakávame, ale dôsledne. Vyskúšajte pár našich postrehov, možno sú to tie, čo nasmerujú práve vás.

1) Cukry nie sú úhlavný nepriateľ

Po prvé si treba uvedomiť, že cukry nie sú naši nepriatelia, cukry potrebujeme k životu a správnemu fungovaniu organizmu. Po druhé je potrebné vedieť, ktoré cukry prinášajú telu energiu a ktoré prázdne kalórie.


2) Vyberajte rozumne, na čom si pomaškrtíte

Nemusíte sa premáhať do odpadnutia. Vždy existuje rozumná alternatíva, ktorá vás uspokojí a nepokazí vaše snaženie. Ochutené vody Lucka obsahujú výhradne fruktózu, čo je ovocný cukor, ktorý sa prirodzene vyskytuje v ovocí. Má vysokú sladivosť, preto stačí na uspokojenie našej potreby sladkého na jazyku len veľmi málo. V tomto prípade sa pocit maškrtenia rovná výrazne nižším kalóriám.


3) Buďte dôsledné

Udržiavať sa vo forme neznamená len strážiť si to, čo pijeme. Dôležité je aj to, ako často a v akých intervaloch. Nečakajte až do pocitu smädu, vtedy už býva neskoro. Pite v pravidelných intervaloch počas celého dňa. Najdôležitejší je pohár vody hneď ráno na prázdny žalúdok. Nestačí byť len rozhodnutá, dôležité je byť dôsledná, či už pri cvičení, alebo zdravých životných návykoch. Radšej 10 minút denne, ale pravidelne, ako raz za pol roka hodina vo fitku.


4) Do nákupného vozíka patrí zdravie

Okrem pitného režimu treba strážiť aj príjem potravín. Nestačí z nášho menu vylúčiť len nezdravé sladkosti plné bieleho cukru, konzervantov či iných umelých prísad. Nebezpečná pre našu figúru i zdravie je biela múka. Ideálne je úplne ju z nášho taniera vylúčiť a nahradiť celozrnnými variantmi alebo rôznymi náhradami v podobe pohánkovej, mandľovej, gaštanovej, makovej či amarantovej múky. V dnešnej dobe máme, našťastie, pestrý výber a svoje zdravie si naozaj môžeme vyskladať pri tvorbe nákupného zoznamu.


5) Pozor na únavu

Neutešujte sa, že keksíky a čokoláda sú pre vás tie pravé potraviny, keď si ich vaše telo o desiatej večer pri televízii vypýtalo. Áno, máte počúvať svoj vnútorný hlas, ale nie každý. Váš mozog sa len rozhodol, že vašu únavu z celého dňa vyrieši rýchlym príjmom cukrov, a určite ho v ten moment nezaujíma vaša tuková zásoba :) Je to signál, že máte relaxovať akýmkoľvek iným spôsobom, než podľahnúť jedlu. Radšej sa choďte poprechádzať na čerstvý vzduch, ako siahnuť po rýchlom, avšak nie úplne ideálnom riešení, najmä ak vás zaujíma aj vaše telo.


6) Ste dôležitá, tak sa o seba starajte

Ste to, čo jete a pijete. A tak všetko, čo prijmete, má mať rovnakú hodnotu ako vaše zdravie. Netreba zabúdať na výdatnú dávku zeleniny, najlepšie v surovom stave.


7) Experimentujte a hrajte sa

Zdravý životný štýl môže byť veľmi osviežujúci, ak zvolíte správny a vyvážený prístup. Experimentujte a vneste do stereotypu nové veci. V súčasnosti je veľmi trendy raw kuchyňa, ktorá mnohých odrádza pre surový stav jedla. Nie je to úplne tak, jedlo sa môže tepelne upravovať, avšak pri teplote maximálne 40 stupňov Celzia. To už neznie tak zle. Pokiaľ nie ste v zdravších spôsoboch prípravy jedla a stravovania príliš doma, stačí okúsiť niektorú z mnohých vegetariánsky, vegánskych či raw kuchýň. Jedlo a pitie nemusí byť rutina a nuda.


8) Neutešujte sa, že sa dosť hýbete

Domáce práce a starostlivosť o dieťa síce unavia, ale nie je to dosť na odbúravanie tukov. Aj keby ste sa živili výhradne korienkami a lesnými plodmi, akékoľvek prijaté kalórie treba nejako spáliť. Naozaj nefunguje žiaden zázračný liek, diéta či tukožravý pokrm bez toho, aby ste trošku pohli zadkom a nejaké tie tukové bunky spálili pohybom. Stačí 20 minút 4-krát do týždňa a prvé výsledky sa čochvíľa dostavia. Neutekajte hneď do fitka s ročnou permanentkou. Beh okolo domu, zumba či joga v obývačke na úvod úplne postačí. Alebo naše Lucka cviky, ktoré nájdete na tejto stránke :)


9) Nezabúdajte, že dieťa vás pozoruje

Uvedomte si, že svoje stravovacie návyky a vzťah k pohybu dieťa kopíruje a dávate mu svojím konaním základ zdravia. Ak vás vidí, ako sa aktívnemu pohybu bránite, zrejme so športom samo od seba nezačne. Lásku k zdraviu mu vštepujete vy, rodičia, svojím vlastným správaním. Tak hor sa na zmenu životného štýlu :)


10) Myslite na seba, zaslúžite si to

Ste veľmi dôležitá, veď ste matka. A to je úžasný status, pre ktorý sa oplatí zamyslieť sa nad tým, ako vykročíte zo zabehnutého kruhu – domáce práce, pranie, varenie, upratovanie, plienky, úlohy – a zas dokola to isté. Ak si nevyčleníte vo vami zabehnutom režime jasný priestor pre seba, pre svoj duševný odpočinok, telesný pohyb a čerstvý vzduch, únava a stres sa na vás podpíšu. Nepodceňujte to, aj keď máte pocit, že všetko zvládnete, nebojte sa požiadať o pomoc a venujte sa sebe. Aj keď sa vám zdá, že do plného časového harmonogramu sa jednoducho nedá vtesnať priestor pre samú seba, tak vám vieme s istotou povedať, že sa to dá. Mnohé z vás to už dokázali a nevedia si vynachváliť.


Držíme palce.

 
 

Mohlo by Vás zaujímať

Theme picture Deťom len to najlepšie Zdravie našich detí je to najcennejšie, čo máme. Ich telíčka obsahujú takmer o tretinu viac vody než dospelý organizmus, dostatočný a správny prísun tekutín...

Theme picture Voda a telo Voda má mnohé unikátne vlastnosti, predovšetkým však výnimočnú schopnosť rozpúšťať látky. Tým umožňuje našim bunkám plne využiť cenné...

Theme picture Chrobáčikovia Zanôťte si spolu s drobcami chytľavú melódiu pesničky Chrobáčikovia, ktorú exkluzívne pre Slovensko nahrali Miro Jaroš a Dominika Mirgová...

Theme picture Zdravé drinky Čistá pramenitá voda má ako základ zdravého pitného režimu nenahraditeľné miesto. Najmä deťom sa však občas predsa zažiada, niečím si čistú vodičku ozvláštniť...

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov