Darček pre deda Mráza

Vonku poletuje farebné lístie a dym z komínov štípe v nose. Uzimené slniečko sa čoraz väčšmi skrýva za veľkými oblakmi a šiltovky na hlavách detí vystriedali vlnené čiapky s brmbolcami. Veru tak, zima je za dverami. S prvými snehovými vločkami začínajú všetky deti snívať o tom, čo im asi dedo Mráz prinesie pod vianočný stromček. Inak to nebolo ani v dome s červenou strechou na konci ulice. Za oknom s veselými záclonami býva chlapček menom Kubko. Leží na huňatom koberci, bucľaté líčka zaborené v dlaniach, nad hornou perou fúzy od kakaa a tuho premýšľa. Na veľký papier nakreslil všetky vláčiky a autíčka, ktoré mu ešte chýbajú do zbierky. Vianočný zoznam darčekov je takmer hotový. 

Po očku pozrie na hŕbu hračiek v kúte izby, dôkladne ukrytú pred zrakom dospelákov. Sú to pokazené hračky. Rozbité, dolámané, donivočené. Nie všetky sú však staré a opotrebované. Podaktoré dostal celkom nedávno. No Kubko ich namiesto triedenia do škatúľ a poličiek občas nedbalo šmaril do kúta alebo na ne šliapol, keď sa pohodené povaľovali po koberci.

Začal hútať, že by si ich mohol dokresliť do zoznamu a tie pokazené vyhodiť, veď čo, obchod je plný nových hračiek. Vzápätí sa však zahanbil. Spomenul si totiž na Ondríka. Len pred pár dňami sa nasťahoval do domu oproti. Chlapček, ktorý vykúkal spoza veľkých dverí sťahovacieho auta, niesol v rukách škatuľu s hračkami. Ukazoval ich Kubkovi, keď ho stretol pred bránou. Zo tri autíčka, ošúchaná pásikavá lopta a lokomotíva, ktorej chýbali dve kolieska. Vtedy sa ho Kubko opýtal, v ktorej krabici má ďalšie hračky. Ondrík mu povedal, že viac ich nemá. Viac predsa nepotrebuje, aj tak sa nevie hrať s viac ako dvoma hračkami naraz, no nie? V garáži potom s tatom vyrábali z lepiacej pásky a starého korkového štupľa chýbajúce kolieska lokomotívy.

Kubko sa znovu zadíval na hŕbu pokazených kúskov.

2. diel - Macík so záplatou

Maminka mu vždy vraví, aby si hračky upratoval. Niekto si dal námahu s ich výrobou. A niekto si dal zase námahu, aby ich Kubkovi kúpil. Kubko sľúbil sám sebe, že poprosí tatka, aby v garáži vyňúrali náhradné diely a hračky spolu opravili. A možno nejaké daruje svojmu novému malému susedovi. Hneď sa začal tešiť na to, s akou radosťou sa chlapček isto vrhne na staronové hračky.

„Rozdávať darčeky je skvelý pocit, dedo Mráz musí byť ten najšťastnejší deduško na svete. Nosí deťom darčeky každé Vianoce, teda, ak nerobili veľa neplechy.“ A vtedy mu to napadlo: „Kto nosí darčeky dedovi Mrázovi? Isto by sa prekvapeniu potešil. Ale čo by sa mu tak mohlo páčiť? A poslúcha vôbec dedo Mráz?“ Vzrušene sa postaví a uteká k poličke plnej kníh. Prštekom prechádza z jednej na druhú a vyťahuje tie s vianočnými príbehmi. Za hŕbou kníh ho o chvíľu takmer nevidno. Pohodlne sa uvelebí uprostred mäkkého koberca a zahĺbi sa do stránok. Mihajú sa pred ním písmenká a pestré obrázky, listuje jednu knihu za druhou, no nikde sa nevie dopátrať, ako to s darčekmi pre deda Mráza vlastne je. 

Tak či onak, Kubko by mu rád niečo daroval. Ale čo?

Nakoniec sa Kubko rozhodne, že zájde k dedovi Mrázovi na návštevu a poobzerá sa, čo mu najviac chýba. Obliekol si teplý svetrík, bundu, na hlavu si natiahol čiapku a sústredene si uviazal mašličky na topánkach. Načiahol sa po plecniak a cestou k zelenej bráne sa doň snažil napchať svojho milovaného macíka. Dostal ho na prvé narodeniny od dedka. Odvtedy ho sprevádza na každom výlete, spolu sa tešia z nových dobrodružstiev a prežívajú nejedno trápenie. Za pár rokov sa z plyšového macka a veselého chlapca stali najlepší priatelia. Jedného dňa sa macko pri búrlivej hre na pirátov zranil. Roztrhol sa na brušku a mal tam hrozitánsku dieru. Maminka ho však opravila a cez boliestku prešila veľkú oranžovú záplatu. Keď Kubko s mackom ako kovboji krotili stádo divokých koní, stratil macko očko. Ako dvaja detektívi ho aj s lupou v ruke hľadali, no márne. Maminka prišila mackovi namiesto očka veľký hnedý gombík so zelenou škvrnou. A prečo má uško nakrivo, si už nik nepamätá.

Kubko si dá plecniak na chrbát a rezkým krokom sa vydá dolu chodníkom popri ceste. Mackova hlava trčiaca z plecniaka sa pokyvkáva do rytmu Kubkových krokov.

Míňajú veľkú mláku. Kubkove očká šibalsky zaiskria a šup! Voda strieka na všetky strany. Malý huncút sa s veselým úsmevom rozbehne na zastávku.

Pribafká starý autobus s vianočnou výzdobou polepenou na veľkých oknách a so smradľavým pozdravom z výfuku zastaví. V otvorených dverách zdraví šofér Kubka s priateľským úsmevom. Sotva chlapček vystúpi na prvý schod, pýta sa šoféra:

„Môžete ma zaviezť k dedovi Mrázovi? Neviem, ako sa volá ulica, na ktorej býva, ale autobus predsa jazdí po celom meste.”

3. diel - Vymyslené príbehy

Šoférovi vystúpia na čelo kropaje potu. V hlave sa mu ako víchor mihajú myšlienky. 

„K dedovi Mrázovi,” opakuje a zamyslene si šúcha bradu. 

„Viete, rád by som mu kúpil nejaký darček, tak sa chcem uňho doma poobzerať a zistiť, čo mu chýba,” vysvetľuje a uprene hľadí do šoférovej zmätenej tváre.

„Ehm… dobre, nasadaj,” povie šofér. 

Nemôže predsa tohto chlapčeka nechať stáť na zastávke. Ten sa s mackom usadí vo vyhriatom autobuse a nalepí noštek na sklo okna. Míňajú jednu zastávku za druhou. Vonku sa mihajú farebné strechy domov, snehuliaci s mrkvovými nosmi a deravými hrncami na hlavách. Kubko si rád vymýšľa príbehy. A tak sa nechá unášať vlastnou fantáziou a predstavuje si, čo asi robia ľudia, ktorých vidí v oknách domov a na dvoroch. Tá ryšavá pani v zástere voľačo pečie. Asi obrovské medovníky pre rodinku medveďov, čo sa nasťahovala do veľkej jaskyne na konci lesa. Starý pán medveď je maškrtník, hoci pani medvedica tvrdí, že by mal držať diétu, lebo mu je kožuch akýsi pritesný.

Pán so sivým šálom, ktorý odhŕňa sneh z auta, ide isto na ďaleký výlet. Možno sa autom vyvezie až na vrchol kopca za dedinou a odštartuje do vesmíru. 

A susedovie pehavé dvojčatá s rovnakými čiapkami a rukavicami, v ktorých horúčkovito hrabú v snehu jamu, zrejme hľadajú poklad. Ukryl ho tam ufrflaný pirát, ktorý sem prišiel na staré kolená odpočívať po rušnom živote na mori. 

A pán šofér medzičasom húta, ako z tejto kaše von. Veď on vôbec netuší, kde dedo Mráz býva. Ako sa vôbec dostal do tejto šlamastiky? Dobre však vie, prečo. Dobrosrdečný chlapček sa naňho pozrel tak úprimne a priamo, že sa nedalo nič iné robiť. Ale čo teraz? 

Cesta je dlhá, prešli takmer každú ulicu. Vtom šoférovi bliknú do očí pestré svetielka z výkladu hračkárstva. Radostne zvýskne a šliapne na pedál. Autobus sťažka brzdí, prekvapený náhlou zmenou inak pokojnej jazdy. ,

Dvere sa so škripotom otvoria a šofér zavolá na malého pasažiera: „Budem k tebe úprimný,” začne, klopiac oči. „Ja neviem, kde dedo Mráz býva. No u neho doma to môže vyzerať podobne ako v tomto hračkárstve,” ukáže rukou na rozžiarený výklad. Kubko sa radostne poďakuje a už trieli z dverí autobusu. 

Keď otvorí veľké dvere obchodu, privíta ho roztopašný zvonček. Vytiahne macíka z plecniaka, strčí ho pod pazuchu a rozhliadne sa. Vianočné koledy ich sprevádzajú v uličkách obchodu. Doširoka otvorené očká blúdia po preplnených regáloch.

4. diel

Pretekárske autíčka zápolia na dráhach, až im hvízdajú pneumatiky, bábiky vzorne sedia na stoličkách pri stolíku plnom čajových šálok a koláčikov. Parníky, člny, pirátske aj rybárske loďky čakajú v regáloch na svoju prvú plavbu. Drevené parné lokomotívy pískajú na píšťalkách a dieselové mašinky sa ich snažia prehlušiť svojimi húkačkami. Stavebnice sa delia o miesto na policiach s hrami a plyšové zvieratká otáčajú mäkké ňufáčiky za deťmi behajúcimi hore-dolu v uličkách hračkárstva. Tie veselo výskajú a pištia, radostne stískajú v rukách vytúžené hračky a hlučne prosia rodičov, že práve tieto chcú nájsť pod stromčekom.

A v tej trme-vrme sa prechádza Kubko s macíkom a pozorne si prezerá všetko, čo obchod ponúka. Až na jeho konci, za regálmi plnými kníh a pultom so sladkými maškrtami, Kubko zamyslene pokrúti hlavou. „Ale veď tu je všetko, čo si môže každý želať. Tak čo dedovi Mrázovi asi chýba? Čo asi najviac každého poteší?” otočí sa s otázkou na perách k mackovi. Chvíľu húta, pozerajúc na mackovo gombíkové očko, dumá ďalej a v dlani žmolí jeho krivé uško. Keď brnká prstom po párajúcom sa rohu záplaty na brušku, zrodí sa mu v malej hlávke veľká myšlienka. Rastie a rastie, pribaľujú sa k nej všetky spomienky a zážitky, ktoré spolu s plyšákom zažil. Chytí macíka pevne do rúk, zodvihne ho do výšky. Vyvráti za ním hlavu a nadšene zvolá: „Predsa najlepší kamarát! Ten je lepší ako všetky hračky sveta.”

Vybehne z obchodu a nahlas premýšľa: „Dedo Mráz roznáša deťom darčeky sám. Keby mal najlepšieho priateľa, isto by mu pomáhal. Takže preňho nájdeme kamaráta. Ale kto by to mohol byť?“ Chlapček zamyslene kriví tváričku, keď sa mu zrazu rozžiari: „Nepoznám lepšieho priateľa, ako si ty, macík. Teba dám dedovi Mrázovi ako darček na Vianoce.”

………………………………………………

Týmto náš príbeh nekončí, ale ponúka vám priestor vymyslieť si svoj darček pre deda Mráza. Čo by ste mu dali vy? Vyrobili prekvapenie z papiera? Upiekli koláčik? Vybrali niečo v obchode? Podeľte sa s nami o vaše nápady a zasúťažte si s nami na facebooku Lucka Tvoj vodný anjel.

Ak však chcete vedieť, ako dopadol Kubkov nápad darovať macíka dedovi Mrázovi, prečítajte si zvyšok rozprávky v knihe Darček pre deda Mráza, ktorú dostanete kúpiť v rôznych internetových či kamenných kníhkupectvách. Ku knihe je pribalené aj CD, kde nájdete nahrávku celého príbehu v podaní Dana Dangla.

 

Krásne Vianoce a veľa rodinnej pohody Vám praje autorka knihy Zuzana Svobodová a, samozrejme, Lucka.

 

Mohlo by Vás zaujímať

Theme picture Svet mamy V náručí držíte svoj najväčší poklad, svoje bábätko. Bezpodmienečná láska, ktorú k nemu cítite, Vás bude celý život...

Theme picture Čo dokáže voda Piť vodu je zábava! Objavte novú Lucku pramenitú vodu neperlivú pre deti v zelenej fľaši, s ktorou sa aj zdravý pitný režim stáva veselou hrou...

Theme picture Zdravé recepty Neviete, čo navariť malému šibalovi? My vás v kaši nenecháme. Pripravili sme vám recepty na tri vynikajúce kaše. Jedna lepšia ako druhá...

Theme picturePitný režim a dojčenie V období dojčenia sa vaše telo spamätáva po namáhavom tehotenstve a zároveň stále stojí pred náročnou úlohou zabezpečiť dostatok živín pre vás aj...

Na našej webovej stránke používame rôzne súbory cookies za účelom zabezpečenia jej ľahšieho používania a vyhodnocovania. Viac o používaných súboroch cookies a možnostiach ich deaktivácie sa dozviete v našej Ochrane osobných údajov